Skuteczność kinesiotapingu u dzieci nie tylko z wadami postawy
Wszechstronność charakterystyczna dla plastrowania dynamicznego przekłada się na popularność tej metody i jej częste stosowanie również u najmłodszych Pacjentów. Celem kinesjotapingu u dzieci jest między innymi redukowanie lub niwelowanie wad postawy, ale także pomoc w schorzeniach o podłożu neurologicznym oraz po urazach i złamaniach. Wspomaganie naturalnych procesów zdrowienia organizmu w sposób nieinwazyjny doceniają również rodzice niemowląt. Plastry można stosować od pierwszych miesięcy życia, dobierając odpowiednio materiał, gramaturę oraz stopień rozciągliwości.
Proces terapeutyczny wsparty kinesiotapingiem u dzieci
Koncepcją japońskiego chiropraktyka Kenzo Kase, czyli twórcy tej metody, było oddziaływanie nie tylko podczas spotkania ze specjalistą i wykonywania ćwiczeń pod jego opieką, lecz również działanie po zakończeniu wizyty. Plastry spełniają to zadanie – przy odpowiedniej częstotliwości stosowania rezultaty ich noszenia odczuwalne są przez całą dobę, nie tylko podczas sesji terapeutycznej. Dotyczy to głowy, tułowia, kończyn, można stosować je na całym ciele.
Terapeutyczne działanie kinesiotapingu polega głównie na:
- zwiększeniu intensywności przepływu krwi – możliwe dzięki zwiększaniu przestrzeni pomiędzy skórą właściwą a powięzią, czyli tkanką łączną otaczającą mięśnie, kości oraz narządy;
- stymulowaniu zakończeń nerwowych – w układzie receptor (komórka albo zespół komórek, które odbierają bodziec) – ośrodkowy układ nerwowy – efektor (narząd wykonawczy, na przykład mięsień albo gruczoł);
- zapewnieniu stałego drenażu limfatycznego – sprawniejszy przepływ limfy niweluje obrzęki, przyczynia się do usprawnienia pracy węzłów chłonnych; metodę kinesiotapingu można w tym celu stosować u dzieci starszych, głównie nastolatków, w tym także jako uzupełnienie drenażu manualnego.
Zwłaszcza u niemowląt kinesiotaping wymaga szczególnej ostrożności, ponieważ skóra jest bardzo delikatna, podatna na uszkodzenia i alergie. Pomocne są wtedy plastry hipoalergiczne o równie wysokiej skuteczności.
Zapraszamy do kontaktu
Od ulgi w bólu po łagodzenie zaburzeń nerwowo-mięśniowych
Kinesiotaping u niemowląt i starszych dzieci przynosi odpowiednie rezultaty, jeżeli jest umiejętnie stosowany. Warto proces leczenia poprzedzić konsultacją fizjoterapeutyczną i pozostać pod opieką specjalisty.
W PAPILIO w Białymstoku z powodzeniem wdrażamy kinesiotaping jako formę wsparcia przy fizjoterapii dzieci, gdy problem stanowią:
- wady postawy
- obniżone napięcie mięśniowe,
- wzmożone napięcie mięśniowe,
- problemy ortopedyczne na przykład po złamaniach i urazach.
Inaczej niż w rehabilitacji spidersuit czy fizjoterapii metodą Vojty, tutaj nie jest potrzebne wykonywanie dodatkowych ćwiczeń po powrocie do domu dla osiągnięcia optymalnych efektów leczniczych.
Kinesiotaping u dzieci to rozsądny wybór
Na przykładzie naszych najmłodszych i nieco starszych Pacjentów z Białegostoku oraz innych miast widać zasadność stosowania plastrów. Dzięki temu rodzice mają świadomość, że wystarczy kilka chwil, żeby naklejone prawidłowo przez naszych fizjoterapeutów plastry spełniały swoje zadanie. Możemy zaproponować indywidualne rozwiązania, zadbać o wszystkie aspekty przywracania sprawności już od okresu niemowlęcego. W Centrum PAPILIO pracują specjaliści z szeroką wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem, zawsze gotowi do pomocy. Zapraszamy do umówienia się na wizytę – służymy fachowym wsparciem.