Prawidłowa pielęgnacja dziecka

Znaczenie prawidłowej pielęgnacji dziecka w jego rozwoju

Codzienne, z pozoru oczywiste czynności mogą być elementem profilaktyki asymetrii ułożeniowej i ruchowej, dodatkowo u niemowląt i dzieci dotkniętych danym schorzeniem pozwalają poprawić ich kondycję. Zwłaszcza w przypadku określonych problemów skupienie się na prawidłowej pielęgnacji dziecka przyniesie najbardziej widoczne rezultaty. W tych kwestiach na co dzień pomagają specjaliści Centrum PAPILIO w Białymstoku, doradzając rodzicom, jak w odpowiedni sposób dbać o dziecko od narodzin.

pielęgnacja dziecka

Główne czynności wpływające na kształtowanie właściwej postawy

Już od pierwszych dni życia swojego potomstwa dobrze jest znać wpływ określonych rytuałów na kondycję i rozwój niemowląt, a w przypadku wątpliwości zgłosić się na konsultacje fizjoterapeutyczne. Zwłaszcza w przypadku wcześniactwa czy nieharmonijnego rozwoju może to być element konieczny, zalecony przez doświadczonego fizjoterapeutę. Należy zatem pamiętać o prawidłowym sposobie:

  • podnoszenia i odkładania – z uwzględnieniem aktualnej kondycji dziecka, ewentualnych zaburzeń napięcia mięśniowego: wzmożonego lub obniżonego napięcia mięśniowego;
  • noszenia – to również element pielęgnacji niemowląt i dzieci; ważne, aby nie nosić w pozycji pionowej, lecz w ułożeniu na plecach, gdy głowa oraz tułów spoczywają na Twoim przedramieniu; głowa malucha jest wtedy w zgięciu łokciowym, a dłonią tej samej ręki należy podtrzymywać pupę;
  • układania w łóżeczku – zapobiegać zbędnym obciążeniom pozwala odkładanie od pupy i nóg, podtrzymując jednocześnie głowę oraz kręgosłup;
  • zmiany pieluch i rozbierania/ubierania – tutaj także prawidłowe jest ułożenie na plecach, a przy tym dbanie o ułożenie symetryczne, które pozwoli swobodnie unieść nogę dziecka podtrzymując ją za udo i przedramieniem tej samej ręki podtrzymać drugą nogę pod kolanem;
  • kąpieli – ważny aspekt prawidłowej pielęgnacji dziecka nie tylko w kwestii higieny; noworodka warto oswajać z kąpielami, wkładając go ułożonego bokiem do siebie, aby ręka i noga miały jako pierwsze kontakt z wodą, zanim w wanience znajdzie się całe ciało. W późniejszych etapach rozwoju można zastosować pozycję leżenia na brzuchu.

Nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie, jak kąpać czy nosić noworodka, ponieważ każdy wymaga indywidualnego traktowania. Pewne jest jednak, że okresowe zmiany techniki pozwalają najmłodszym uczyć się nowych ruchów, napinania i rozluźniania innych grup mięśni.

Zapraszamy do kontaktu

+48 508 160 188

Centrum Rehabilitacji Dzieci

Pielęgnacja dzieci w schorzeniach narządu ruchu

Już u niemowląt widoczne są niektóre nieprawidłowości wymagające skorygowania. Uświadamiamy rodziców, jak ważne są czynności wykonywane w domowym zaciszu, postępowanie w optymalny sposób podczas prawidłowej pielęgnacji dziecka. Jeżeli jednak nasi specjaliści zauważą, że potrzebna jest rehabilitacja dziecka, zaproponujemy odpowiednią metodę (u tak małych dzieci może to być na przykład metoda Vojty albo fizjoterapia metodą NDT Bobath) dla skorygowania na przykład asymetrii ułożeniowej i innych.

Zapraszamy do Centrum PAPILIO w Białymstoku

Rozwój rehabilitacji pediatrycznej daje szansę na zdrowe, beztroskie życie od najmłodszych lat. Doskonalenie i usprawnianie poszczególnych wzorców ruchowych warto zacząć od pierwszych dni życia, od przemyślanej pielęgnacji niemowląt. To dla nich potencjał, z którego będą czerpać również w przyszłości.

PAPILIO służy fachową pomocą – skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na pytania dotyczące prawidłowej pielęgnacji dziecka i umówimy pierwszą wizytę.

Polub nas:
Instagram