Co warto wiedzieć o fizjoterapii metodą NDT Bobath
NDT Bobath należy do metod kinezyterapeutycznych o charakterze neurorozwojowym. Jej skrót oznacza z języka angielskiego „neuro developmental treatment”, czyli usprawnianie nerwowo-rozwojowe. W praktyce to akcent położony na znaczenie możliwości pracy nad układem nerwowym, indywidualne ustalenie celu terapii oraz rzetelna ocena rezultatów. Taką formę fizjoterapii stosujemy także u naszych małych Pacjentów, zapewniając indywidualne podejście, określając bliższe i dalsze cele terapii.
Dodatkowe informacje
Nazwa pochodzi od nazwiska twórców. Małżeństwo, Karel i Berta Bobath – neurolog i fizjoterapeutka – opracowali w latach 40. sposób stymulacji dzieci, pozwalający na usprawnianie poszczególnych funkcjonalności. Praca nad konkretnymi punktami w obrębie poszczególnych stref ciała cieszy się nieustannym powodzeniem i pomaga następnym pokoleniom. O potrzebie skupienia się na niemowlętach mówiły w latach 50. kontynuatorki idei fizjoterapii metodą NDT Bobath, pediatra Elizabeth Koning i fizjoterapeutka Mary Quinton. W centrum PAPILIO w Białymstoku tak pomagamy dzieciom z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego.
Kiedy potrzebna jest pomoc
Ta metoda ma zastosowanie w konkretnych jednostkach chorobowych. Usprawnianie dziecka poprzedzone jest bieżącą analizą jego rozwoju pod względem jakości oraz ilości wzorców ruchowych, aby na tej podstawie opracować plan rehabilitacji. Znaczącą rolą rodzica jest natomiast zaangażowanie w aktywności uzupełniające, również bardzo istotne dla rezultatów rehabilitacji. Jest to przede wszystkim pielęgnacja, która ma swoje korzenie właśnie w metodzie NDT Bobath (te kwestie omawiamy szczegółowo z rodzicami, służymy fachowym wsparciem merytorycznym).
Metoda ma wiele zastosowań. Począwszy od zaburzeń w zakresie napięcia mięśniowego (obniżone napięcie mięśniowe czy wzmożone napięcie mięśniowe) poprzez nieharmonijny rozwój motoryczny po choroby neurologiczne, wady genetyczne, mózgowe porażenie dziecięce – wszędzie tam, gdzie potrzebne jest podejście neurorozwojowe. Trzeba pamiętać, że im wcześniej rozpoczęta terapia, tym większa szansa na wykształcenie prawidłowych wzorców ruchowych dzięki plastyczności mózgu, która jest największa w pierwszych miesiącach życia.
Zapraszamy do kontaktu
Wzorce ruchowe w fizjoterapii
Analiza rozwoju ruchowego w metodzie NDT Bobath odbywa się między innymi poprzez obserwację spontanicznego zachowania dziecka. Najczęściej w pozycji pronacyjnej (na brzuchu) i supinacyjnej (na plecach). A jeśli dziecko porusza się, ocenie podlega również lokomocja. Zawsze brana jest pod uwagę jakość wykonania danej czynności. Analizowane są wzorce antygrawitacyjne oraz podporowo-wyprostne na poszczególnych etapach rozwoju dziecka.
Samoświadomość rodziców podczas fizjoterapii metodą NDT Bobath
Metoda NDT Bobath podobnie jak metoda Vojty oraz fizjoterapia metodą PNF, bazuje na konkretnych wytycznych, dlatego z powodzeniem wdrażana jest w formie terapii indywidualnej dla redukowania licznych objawów.
Równie istotny element naszej współpracy stanowi pokazywanie rodzicom, jak ważny jest ich wpływ na uzupełnienie ćwiczeń, które wykonują z dzieckiem nasi specjaliści. Podnosimy świadomość rodziców na temat wpływu codziennych czynności pielęgnacyjnych wykonywanych w domu – od prawidłowego podnoszenia po ubieranie czy układanie w łóżeczku. Rehabilitacja dzieci może dzięki temu przynosić jeszcze lepsze rezultaty. Po szczegóły zapraszamy do naszej siedziby w Białymstoku. PAPILIO służy fachową pomocą.