Rola rehabilitacji wad postawy u dzieci
Wrodzone oraz nabyte nieprawidłowości sprawiają, że od najmłodszych lat nasi Pacjenci zmagają się z określonymi niedogodnościami. Gdy pozycja ciała podczas stania ma cechy nieprawidłowego ułożenia tułowia i kończyn względem siebie, zalecana jest rehabilitacja wad postawy u dzieci. Poszczególne nieprawidłowości widać już w pierwszych latach życia, niektóre natomiast mogą być zdiagnozowane dopiero w wieku 7-8 lat, ponieważ wtedy ciało oraz nogi powinny być ukształtowane, ostatecznie stabilizuje się też chód.
Należy sprawdzić wszystkie objawy
Niektóre cechy dziecięcej fizjologii są niesłusznie bagatelizowane lub mylone z prawidłowymi. Dla wdrożenia właściwej metody i zadbania o zrównoważone napięcie mięśniowe, należy odpowiednio wcześnie zgłosić problem, następnie zdiagnozować młodego Pacjenta, aby w oparciu o diagnozę wybrać metody z szerokiej dziedziny fizjoterapii dzieci.
Powodem do skorzystania z pomocy specjalisty jest między innymi:
- odstawanie lub asymetryczność łopatek – zwłaszcza w przypadku odstawania jest to mylnie traktowane jako prawidłowość u dzieci bardzo szczupłych, a powinno być zawsze zdiagnozowane i korygowane podczas rehabilitacji wad postawy u dzieci;
- wypięty brzuch – charakterystyczny dla pogłębionej krzywizny kręgosłupa (pogłębiona lordoza), towarzyszą mu odstające pośladki; do 3. roku życia jest to standardowa cecha, natomiast z czasem powinna samoistnie zanikać;
- specyficzna budowa klatki piersiowej – może to być tak zwana klatka piersiowa kurza, z uwypukleniem mostka do przodu, a także lejkowata, gdy u dziecka wystąpiły wrodzone zaburzenia rozwoju przepony albo nieproporcjonalny rozrost chrząstek żebrowych, tworzących w efekcie wklęsłość dającą wrażenie lejka;
- wada kolan oraz stóp – są to kolana koślawe lub szpotawe, gdy kość udowa i kości podudzia nie tworzą kąta prostego, a stopy koślawe lub płaskie, kiedy w sklepieniu stopy nie jest prawidłowo wykształcony łuk podłużny oraz łuk poprzeczny.
Rehabilitację wad postawy warto wybrać jako główne działania specjalistyczne, a dodatkowo w domu i na zewnątrz wykonywać ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę.
Zapraszamy do kontaktu
Aktywności w ramach rehabilitacji wad postawy u dzieci
Naszym Pacjentom zapewniamy indywidualnie dobrany programy ćwiczeń dla wypracowania poprawy funkcjonalności i wyglądu poszczególnych części ciała. Są to między innymi ćwiczenia:
- rozciągające i wzmacniające mięśnie,
- przyjmowania postawy skorygowanej,
- kształtujące nawyk utrzymania postawy skorygowanej,
- elongacyjne czynne (rozciągające i wydłużające kręgosłup w jego osi długiej),
- antygrawitacyjne (dla utrzymania prawidłowej postawy przy dodatkowym obciążeniu kręgosłupa i głowy).
W PAPILIO w Białymstoku dbamy także o profilaktykę wad postawy, uświadamiamy, jak w poszczególnych przypadkach można im zapobiegać.
Regularne zajęcia w przyjaznych wnętrzach naszego Centrum
Wady postawy nie bolą, z tego powodu często pozostają niezauważone. Mogą być jednak przyczyną kontuzji, wpływają na ogólną motorykę ciała. Zależnie od płci dzieci, typu budowy ciała, ujawniają się one w określony sposób. Nasi fizjoterapeuci oceniają, jaka forma rehabilitacji będzie najbardziej optymalna w przypadku danego Pacjenta. Formą wspomagania może być między innymi metoda PNF oraz kinesiotaping.
Zapraszamy Pacjentów z Białegostoku i innych miast
Rehabilitacja wad postawy u dzieci pozwala usprawnić motorykę najmłodszych Pacjentów, jak też nastolatków, do końca okresu dojrzewania. U nastolatków następuje finalny etap kształtowania się sylwetki, dlatego warto, aby proces ten odbywał się w oparciu o prawidłowe wzorce ruchowe w zakresie ilościowym i jakościowym. Odpowiednio wcześnie rozpoczęte działania pozwalają zastosować techniki z zakresu terapii manualnej i w wyraźny sposób poprawić funkcjonalność poszczególnych części ciała. O szczegóły możesz zapytać w siedzibie PAPILIO – zapraszamy.