Kluczowe znacznie integracji sensomotorycznej u dzieci
Procesy sensomotoryczne są nieodłącznym elementem rozwoju człowieka. Już w pierwszym roku życia dziecka w kwestii rozwoju motorycznego, sensorycznego oraz poznawczego widać ewentualne nieprawidłowości, które mogą być korygowane za pomocą fizjoterapii dziecięcej. Niedojrzałość układu czuciowego i przedsionkowego, czyli pierwotnych systemów zmysłowych, mogą być rozpoznane już podczas pierwszej wizyty u specjalisty w Centrum Papilio, a odpowiednio wcześnie wdrożone działania pozwalają zapobiec pogłębianiu się poszczególnych dysfunkcji.
Szybka pomoc jest istotna
Dbałość o prawidłowe wzorce w integracji sensomotorycznej to większa szansa na zdrowe życie w przyszłości. Zaniedbane zaburzenia z okresu dziecięcego będą widoczne i często uciążliwe również w dorosłości, mogą przyczyniać się do problemów emocjonalnych, w tym w budowaniu prawidłowych relacji. Rodzicom naszych małych Pacjentów z Białegostoku i innych miast przedstawiamy te powiązania, omawiamy wszelkie istotne kwestie, aby z większą świadomością mogli wspierać dzieci w ich rozwoju.
Spośród wielu objawów zaburzeń integracji sensomotorycznej do często spotykanych należą:
- stały niepokój – między innymi trudności z wyciszeniem się w porze drzemek i snu, nadmierne pobudzenie i ruchliwość, a w starszym wieku ciągłe podskakiwanie, bieganie;
- niechęć do dotyku – zarówno w pierwszych miesiącach życia, jak też w kolejnych latach. Dotyczy to nawet bliskości z rodzicami czy rodzeństwem;
- zaburzenia równowagi – potykanie się na równej nawierzchni, trudności z utrzymaniem pozycji pionowej na dłużej;
- trudności adaptacyjne – dziecko potrzebuje więcej czasu niż równolatkowie, aby odnaleźć się w nowym środowisku czy otoczeniu;
- przejawy agresji – brak prawidłowych wzorców zachowań wpływa na nieumiejętne radzenie sobie z trudnymi sytuacjami.
Takich objawów może być znacznie więcej, są też inne bardziej lub mniej nasilone, dlatego z należytą troską zajmujemy się dziećmi i uświadamiamy rodziców w kwestiach związanych z integracją sensomotoryczną. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta rehabilitacja niemowląt w Papilio może przynieść widoczną poprawę.
Terapia neurorozwojowa i realne efekty
Poziom integracji sensomotorycznej dziecka można podwyższyć między innymi przy zastosowaniu metody NDT Bobath. Taka forma usprawniania ruchowego przynosi rezultaty na wielu płaszczyznach. Ośrodkowy układ nerwowy jest dzięki niej odpowiednio stymulowany, otrzymuje wiele prawidłowych bodźców pochodzących z ciała i z otoczenia. W pierwszych miesiącach życia plastyczność mózgu jest największa, można znacznie skuteczniej korygować poszczególne nieprawidłowości.
Zapraszamy do kontaktu
Terapia SI z elementami zabawy
Jedną z powszechnie stosowanych metod jest także Terapia Integracji Sensorycznej (SI). Może być stosowana jedynie przez certyfikowanych fizjoterapeutów, ponieważ wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Uzupełnienie takiej terapii stanowią zabawy z dzieckiem w domu – są to odpowiednio dobrane zabawy rozwijające sensomotorykę, na przykład malowanie palcami, lepienie z ciastoliny czy piankoliny, które wpływają pozytywnie na tzw. motorykę małą. Z ćwiczeń może to być chociażby tor przeszkód wymagający pełzania, wspinania się, celowania, albo „naleśnik”, czyli aktywność, w której zawija się dziecko w koc, a następnie delikatnie ugniata, „przyprawia”, roluje, aby wykonać rodzaj masażu. Zadaniem dziecka jest samodzielne rozwinięcie się poprzez turlanie.
Znamy znaczenie rozwoju integracji sensomotorycznej
Niektóre symptomy zauważane u najmłodszych mogą minąć samoistnie, lecz jeżeli są powodem do niepokoju, należy skonsultować je ze specjalistą. Obecna wiedza na temat rozwoju i związana z integracją sensomotoryczną sprawia, że nie bagatelizuje się już częstego płaczu czy przeciwnie – nadmiernej apatyczności, a u starszych dzieci na przykład wybuchów złości. Te i inne objawy mogą oznaczać potrzebę pracy nad działaniem podstawowych układów sensorycznych. Z przyjemnością pomagamy naszym podopiecznym, zapraszamy do Centrum Papilio w Białymstoku.